Uyuyan Güzel Masalı

Uyuyan Güzel Masalı

Uyuyan Güzel Masalı

Grimm Kardeşler

 

Bundan yıllar önce uzak ülkelerin birinde bir kralla güzeller güzeli bir kraliçe yaşıyordu. Kocaman görkemli bir şatoda oturan kral ve kraliçeyi ülkenin halkı çok seviyordu.

 

Özellikle güzel olduğu kadar iyi kalpli olan kraliçeye herkes hayrandı. Bu iyi yürekli kraliçenin hayattaki en büyük dileği bir çocuk sahibi olmaktı.

 

Sonunda bu dileği gerçekleşti ve güzel bir ilkbahar sabahı harika bir kız çocuğu dünyaya getirdi. Genç kralla Kraliçenin mutluluğuna diyecek yoktu.

 

Küçük prensesle doğumunu kutlamak için o güne kadar görülmemiş bir şenlik düzenlendi. Bu şenliğe o ülkedeki bütün insanlar ve periler davet edilmişti. uyuyan güzel

 

Şenlikler ve kutlamalar şatonun büyük salonlarında yapılıyordu. Her taraf o günün şerefine süslenmişti. Bütün davetlerin dikkati, yatağında uslu uslu yatan minik prensesin üzerindeydi. Melek yüzlü iyilik perileri beşiğin çevresinde toplanmıştı. Her biri sırayla bebeğe iyi dileklerde bulundular.

 

Kimi ona güzellik, kimi akıl, kimi de cömertlik armağan etti. Fakat büyük bir talihsizlik olmuş ve yaşlı bir periyi şenliğe davet etmeyi unutmuşlardı. Bütün konuklar neşe içinde eğlenirken yaşlı peri birden ortaya çıkıverdi. Şenliğe davet edilmediği için çok kızmıştı. Öfkeyle küçük prensesin beşiğine yaklaşarak "Onaltı yaşına geldiğinde parmağına bir iğ batacak ve öleceksin" dedi Oradaki herkes şaşkınlıktan donakalmıştı.

 

İşte tam bu sırada henüz dilekte bulunmayan perilerin en genci ileri atıldı. "Üzülmeyin, dedi yavrunuz ölmeyecek Küçük prenses yüz yıl sürecek derin bir uykuya dalacak ve bir prens gelip onu öptüğünde bu uzun uykudan uyanacak"

 

Kral ve Kraliçe genç periye teşekkür etti. Ama kral yinede bu kehanetin gerçekleşmesinden büyük kaygı duyuyordu. Hemen bütün muhafızlarına, ülkedeki iğlerin kaldırılmasını emretti. Bu emre uymayanların cezası ölüm olacaktı. Böylece aradan uzun yıllar geçti.

 

Mutlu bir hayat süren prenses hergün biraz daha büyüyüp güzelleşiyordu.

 

Onaltı yaşına geldiğinde bir gün şatoyu gezmeye karar verdi. Şato o kadar büyüktü ki, bilmediği pek çok yeri vardı. O zamana kadar görmediği küçük bir odada yaşlı bir kadına rastladı. Kadın elindeki iğ ile iplik eğiriyordu. Bu iğ nasıl olduysa muhafızların gözünden kaçmıştı. Çok meraklanan prenses tanımadığı bu garip alete dokunmak istedi ve iği eline alır almaz eline battı. Kötü kehanet sonunda gerçekleşmişti.

 

Hemen uykuya dalan güzel prenses ipek örtüler içinde altından yapılmış bir yatağa yatırıldı. Prensesle birlikte bütün şato yüz yıl sürecek derin bir uykuya daldı. Kral Kraliçe muhafızlar, hizmetkarlar ve saray çalgıcıları da uyumuştu. Sadece onlarda değil... Sahibiyle birlikte avludaki köpek, ahırdaki koşulmuş at, hatta dallardaki kuşlar bile uyudu. masallar

 

Her tarafa derin bir sessizlik çökmüş onları uyandırmamak için rüzgar bile susmuştu. Ağaçların yaprakları da kımıldamaz olmuştu. Bu arada uyuyan şatonun çevresinde sık bir orman göğe doğru yükselip onu bütün gözlerden gizledi. Bu arada aradan tam yüz yıl geçmişti.

 

Yine ilkbahar gelmiş bütün doğa uyanmıştı. Günlerden bir gün genç ve cesur bir prensin ormana yolu düştü. Uyuyan güzel efsanesini duymuş ve onu bulmaya karar vermişti. Günlerce aradıktan sonra, önüne geçemediği bir duygu onu bu ormana çekmişti. Sonunda şatoyu buldu ve prensesin uyuduğu odaya girdi. Daha onu görür görmez yüreğini tarifsiz bir sevgi kapladı.

 

Prenses'e daha o anda aşık olmuştu. Genç kıza doğru eğildi ve onu hafifçe öptü. Güzel prenses sihirli bir değnekle dokunulmuş gibi hemen gözlerini açtı. Onunla birlikte şatodakilerde gözlerini açtı. Kötü kalpli perinin büyüsü artık bozulmuştu. İki genç kısa süre sonra görkemli bir düğünle evlendiler ve uzun yıllar birlikte mutlu bir hayat sürdüler.

dersimiz.com

Uyuyan Güzel masal çocuk masalları masal özetleri hikayeler Dünya klasikleri güzel hikayeler seçme masallar masal dinle resimli masallar hikaye özetleri Türk masalları

Uyuyan Güzel Masalı Hakkında Yorum Yazın...

  

Uyuyan Güzel Masalı İçin Yorumlar

Melek : Hikayeyi çok beğendim çok çok güzelmiş

peri kizi : her gun insallah sevenler bir birleriyle kovusurlar masal muhtesemdi

Beyza : Muhtaşim bir hikaye

Malefiz : Malefizin film hikayesi yazılsaydı iyi olurdu

Deren mert : Malefizin hikayesi yazılsaydı iyi olurdu film hikayesi

Prens : Çok beyendim prensesimi uyuttum saolun iyi masal

Cemre Nur : Çokkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk güzellllllllll bayıldım

hilal soykan : harika

makbule güven : çok güzel:)

elif kırgız : çok harika

Setenay Güneş : Çok güzel olmuş kim yazdıysa eline sağlık mükemmel

Enes talha : Çok güzel bir masal harika olmuş yazanın eline sağlık

alya : çooook guzel

Eylül : Gercektende güzelmiş cok duydum ama okumamıştım

Sude : BU MASAL MÜKEMMEL

Defne : Cok güzel bir masal

Gülfidan : Harika fakat bazilarin daha uzun olmasını isterdim ama muhteşem

ilida deniz : Cok guzel

cerin kökkus : ben 4 sınıfa gidiyolum ve su güne kadar ençok bu hikayeyi begendim

Ayşe naz : güzeldi ama ben bir kere okudum

Ayşenaz : Çokkkkkk güzel bayıldım sanki hikayeyi içimde yaşadım

Hilal zengin : Çok güzel bir hikaye yazmışlae

ŞAHVER NUR : BU MASALI ÇOK BEYENDİM VE 1000 KERE OKUDUM

yunustahagüneş : çokgüzeldi

Zehra Bayram : Çok güzel bir hikaye ve masal

irem : çok güzel harika bayıldım 40 kere okudum

ilayda : Çoooooook güzelllllll bayıldımmmmmmmm

Gül : BENCE ÇOK GÜZEL BİR HİKAYE BENİMDE ÇOK SEVDİĞİM BİR HİKAYE

Serdar : Çok güzel bayıldım

İlayda : Çooooook güzel olmuş en sevdiğim masallardan birisiydi

Yazılan 30 yorum görüntüleniyor

Yeni Eklenen Türk ve Dünya Çocuk Masalları

Uyuyan Güzel Masalı