Uyumak İstemeyen Zürafa Masalı

Uyumak İstemeyen Zürafa Masalı

zürafa

 

Bir varmış bir yokmuş. Bir zürafa varmış. Boyu o kadar uzun, o kadar uzunmuş ki, karnı acıktığı zaman ağaçların en yüksek dallarındaki yaprakları rahatlıkla yiyebiliyormuş.

 

Bir gün yine karnı acıkmış. Önüne ilk çıkan ağacın yapraklarını şapur şupur yemeye başlamış... Ama birden, incecik kızgın bir ses duymuş.

 

zürafa

 

"Heey,dur bakalım canavar! Evimin bahçesini neden yoluyorsun?"

 

Zürafa bakmış, minicik bir kuş.

 

"Ben canavar değilim ki!" demiş kuşa."Yavru bir zürafayım. Hem sonra evinin bahçesini yolduğumda yok. Yalnızca karnımı doyuruyorum."

 

"Ama yediğin bütün yapraklar benim evimin bahçesi... Neredeyse yuvamı da kocaman ağzına alıp yutacaktın," demiş kuş.

 

zürafa

 

Zürafa çok üzülmüş. "Burada yuvan olduğunu bilmiyordum. Öyleyse ben de başka bir ağacın yapraklarını yerim."

 

Ama ya başka ağaçta da, başka bir kuşun yuvası varsa?..

 

Kuş ona yardım etmeyi önermiş. "İstersen ben önden uçup bakayım. Eğer yaprakların arasında gizlenmiş bir yuva varsa sana haber veririm."

 

zürafa

 

Böylece kuş ve zürafa arkadaş olmuşlar. Kuş ona dallarında yuva olmayan ağaçların yerini göstermiş zürafa bol bol yaprak yemiş, karnını doyurmuş. Eğer yediği yaprakların üzerinde tırtıl varsa, o zaman zürafa kuşa haber veriyormuş. Kuş da tırtılı yiyormuş. Çünkü kuşlar tırtıla ve solucana bayılırlarmış.

 

"Dikkat etsene koca ayaklı canavar! Neredeyse üzerime basacaktın!"

 

Zürafa eğilip sesin geldiği yöne bakmış. Birde ne görsün? Küçücük bir tavşan yavrusu! Zürafanın gözü hep ağaçlarda olduğu için, yerdeki tavşanı görememiş. "Özür dilerim tavşan kardeş" demiş. "Kuş kardeşle ağaçlarda karnımızı doyuruyorduk, önüme bakmamışım."

 

zürafa

 

Tavşan meraklanmış. "Benim boyum çok kısa. Büyüyüp kocaman bir tavşan olduğum zaman bile boyum bir ağacın boyuna ulaşamayacak. Oysa hep merak ederim, acaba dünya ağaçların tepesinden nasıl görünür diye," demiş.

 

Zürafa, "Bundan kolay ne var? Ben başımı eğeyim, sen tırmanıp boynuma tutun. Böylece ağaçların tepesinden çevreyi seyredebilirsin," demiş.

 

Tavşan çok sevinmiş ve hemen zürafanın boynuna tutunmuş. Bu işe kuş da çok sevinmiş. İlk defa gökyüzüne tırmanan bir tavşan görüyormuş çünkü.

 

zürafa

 

Böylece zürafa, kuş ve tavşan arkadaş olmuşlar. Akşam olup güneş batana kadar oynamışlar. Güneşin onlara el salladığını önce kuş görmüş.

 

"Akşam oluyor, artık eve dönmeliyiz," demiş arkadaşlarına.

 

 

 

Zürafa hemen atılmış. "Aman boşverin! Daha gece olama kadar çok zaman var. Ben zaten uyumayı hiç sevmem. Bu gece uyumasak da hep oynasak ne olur sanki?"

 

Tavşan bu fikirden çok hoşlanmış. "Evet evet, ben de uyumayı hiç sevmem. Bu gece eve çok geç gidelim. Burada kalıp oyun oynayalım."

 

Yalnız kuş telaşlanıyormuş eve gecikeceği için. Ama sonunda o da razı olmuş. Oyuna dalmışlar.

 

Oynamışlar, oynamışlar, o kadar çok oynamışlar ki, güneş gökyüzünde çoktan kaybolmuş, hava iyice kararmış.

 

zürafa

 

"Ama benim çok uykum geldi," diye sızlanmış kuş. "Ben artık eve gidiyorum!" Sonra PIRRR! diye kanatlanıp evine uçuvermiş.

 

 

"Ben de uyumak istiyorum!" demiş tavşan. "Hoşçakal zürafa kardeş, yarın görüşürüz." Sonra uzun arka bacaklarıyla o kadar hızlı koşmuş ki, bir anda ortadan kaybolmuş.

 

Zürafa hiç aldırmamış. O uyumak istemiyormuş. Oyun oynamak, uyumaktan daha güzelmiş. Ama sağına bakmış, soluna bakmış, çevrede oyun oynayabileceği kimseyi görememiş. Herkes çoktan uyumuş. Her yer karanlık olmuş. Ağaçlar, çiçekler, taşlar bile görünmüyormuş.

 

Bir süre sonra zürafanın canı sıkılmış. Uykusu da gelmiş. Ağzını kocaman kocaman açıp esnemeye başlamış. Sıcacık yatağında olmayı istemiş, ama o ne bir kuş gibi uçabilir, ne de tavşan gibi kızlı koşabilirmiş.

 

 

Uzun boyu ile karanlıkta ağaçlara çarpmamak için çok yavaş yürümek zorundaymış. Yürümüş... Yürümüş! Gitmiş... Gitmiş! Ama bir türlü evine ulaşamamış...

 

Zürafanın o kadar uykusu gelmiş ki, hemen oracıkta ıslak otların üzerine uzanıvermiş. Mışıl mışıl uyumuş.

 

Sabah olunca, güneşin pırıl pırıl ışıklarıyla uyanmış. Uyanmış ama, bir türlü yerinden kıpırdayamamış. Her yanı ağrıyormuş. Bütün gece soğukta uyuduğu için üşütüp hasta olmuş.

 

O günden sonra zürafa günlerce hasta yatmış. İyileşene kadar oyun oynamaya hiç çıkamamış. Arkadaşları kuş ile tavşan neşe içinde oynarlarken, o, evinde iyileşmeyi bekliyormuş.

 

 

zürafaTabii sonunda iyileşmiş ve arkadaşlarına katılmış. Ama artık havanın kararmaya başladığını, güneşin onlara el salladığını önce zürafa görüyor, "Haydi arkadaşlar, artık eve dönme saati geldi," diyormuş.

 

Hem zürafa artık uyumayı çok seviyormuş. Yumuşacık ve sıcacık yatağını da çok seviyormuş.

 

Uyumak o kadar güzelmiş ki!

 

 

dersimiz.com

Uyumak İstemeyen Zürafa masal çocuk masalları masal özetleri hikayeler Dünya klasikleri güzel hikayeler seçme masallar masal dinle resimli masallar hikaye özetleri Türk masalları

Uyumak İstemeyen Zürafa Masalı Hakkında Yorum Yazın...

  

Uyumak İstemeyen Zürafa Masalı İçin Yorumlar

İsim vermek istemiyorum : Arkadaşlar şuan kız arkadaşımı uyuttum bu masal ile cidden çok teşekkür ederim ?? yazanın eline sağlık

Emine uzun : Cok beğendim. Ama hasta olduğunda arkadaşları ziyarete geldi diye yazmasını bekledim.

hikaye meraklısı : merhaba.bu hem çok güzel hem öğretici. Ben kardeşime okudum çok eğlendik.

İ : Harika kardesimle birlikte okudukk,hem eg?lendik okurken tavsiye ediyoruz(kesinlikle kardesim istedigi icin yazmadımm)

Gokhan : Cook güzel bir hikaye gercekten cook sevdim

Naciye gumus : Cok guzel ellrinize saglik. Bitirmeden uyudu cocuklarim

Bir abi : Masal güzel yazanın emeğine sağlık .

Ceren yaldız : Bence çok güzel nedeni hemen uyutu kardeşimi beğendim okumanızı tavsiye ederim

Celile : Çok güzel bir masal çok sevdim ben

Çocuk adam : Çok güzel bir masal çok sevdim

Doganrvn65 : Ben bu masali sevdigime okudum hemenden uyudu gercekden cok guzel masal sevgilinizi masallarla uyutun beyler seviorm ayagiyla deil

Azra su çolak 61 : Çok güzel bayıldım kardeşime okudum bitirdiğimde baktım uyumuş

Ewar : Çoooooooooooooooook guzel

Blinkarmy : Harika bir masaldi çocuklara çok uygun yazannettim eline sağlik gerçekten muhtesem

Sedat : Teşekkür ederiz. Eray?ım sonuna doğru uyudu gitti :)

HATİCE TOPAL : ÇOK GÜZEL BİR HİKAYE ELLERİNİZE SAĞLIK

Yaşar ışık : Yarısına gelmeden uyudular

Sevim güneş : Torunum telofona hep oyun oyun oynamak isterdi bu hikeyi okuyunca çok beğendi bundan sonra artık bundan sonra hep hikaye olucam babaanne dedi ben çok mutlu oldum bu hikayelerin devamıni bekleriz çok çok teşemürler

Aynur : masal çok güzel çocuklarım çok beğendi..

Elif Üstün : harika bir masal!

Onur ALGÜL : Öncelikle bu masal'ı bizim le paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Benim adım Onur ALGÜL bir kız çocuğu babasıyım şuanda 18 aylık. Yaklaşık 1 haftadır dersimiz.com adresinden masal anlatıyorum. Tüm samimiyetimle söylerimki çok faydalı oluyor okuyun,okutturun ve en önemliside dinlemeyi öğrenelim

Yağız2011 : Çok beğendim zürafa tıpkı ben bende hep dışarda uyurum sonra hasta olurum sonra evde uyurum zürafa bana benziyo

bir baba 14.01.19 : masal cok güzel tşkler

Ömür ulaş : Çok beğendim ama çok kısaydı ya biraz da uzunluğu yapsam çok beğenirim arkadaş ve seni çok destekliyorum benden bu kadar

Cibel : Çok beğendim Kızım 2.5 yaşında tektük konuşmalara başlamış bi iki defa okudum baktım kızım okuduklarımı taklit etmeye başladı. Bi kaç akşamdan sonra uyutmaya çalıştığım zaman kendisi ?anne masay? diyor

Ela naz ünlü baş : Çok güzel bir masal bunun gibi başka masal varss lütven tavsiye edin

nur : Çok güzel masal teşekkürler

nurrrrrryyy : Bencede çok güzel bir masal teşekkürler

Eren yılmaz : Bir baba olarak oğluma ilk defa masal okudum ve çok mutlu oldum oğlum 7 yaşında uyuma sorunu vardı hep bizle yatardi bir çizgi filimden izlemiş babası oğluna masal anlatıp uyutuyormus oğlumda benden istedi bende masal anlatıp onu uyutmayı başardım . Ayrıca masalı çok beğendim teşekkürler burdan her anne ve babaya sesleniyorum çocuklarımıza masal lar okuyarak onları bu sekilde uyutalim

BEYNEK : DAMLAMI UYUTAMADIM BU YÜZDEN DE SEVMEDİM BU MASALI

Yazılan 30 yorum görüntüleniyor

Yeni Eklenen Türk ve Dünya Çocuk Masalları

Uyumak İstemeyen Zürafa Masalı