Meraklı Tavşan Masalı

Meraklı Tavşan Masalı

Zıpzıp, küçücük, şeker gibi bir tavşancıktı. Fakat kötü bir huyu vardı. Çok meraklıydı. O küçücük, simsiyah burnunu, Her şeye sokardı. Gün geçmezdi ki, birisi ona bağırmasın. Çalılıklar arasında dolaştığı bir gün, Bayan Sülün:

tavşan— Çekil oradan Zıpzıp der. Yumurtalarımdan birini kırarsan, seni döverim. Onlardan yavrularım meydana gelecek.

 

Zıpzıp, oradan hızla kaçtı. Geniş bir meydanlığa geldi. Burası, onun için çok meraklı bir yerdi. sülün Oya ile Kaya, yeşillikler içinde pinpon oynuyorlardı. Anne ve babaları da, yeşilliklerde dinleniyorlardı. Zıpzıp, kocaman sepete yanaştı. Bu sepete, acaba ne vardı çok merak ediyordu. Ah, bir açabilse... Yandaki ağaçtan, Zıpzıp’ ı izleyen Sincap:

 

— Sakın sepete dokunma, diye seslendi. Fakat Zıpzıp, Sincabı dinlemedi. Yavaşça sepeti bakmaya başladı. Sepetin içine bakayım derken, birden dengesini yitirdi. GÜM... Diye sepetin dibini boyladı. Arkasından kapak da kapandı. Meraklı Zıpzıp, sepetin içinde kalmıştı... Arkadaşı Sincap, çaresiz kalmıştı. Zıpzıp sepetin içinde kalışına Sincap arkadaşı çok üzülmüştü. Arkadaşı Sincap çaresiz kalmıştı. Bir süre sonra toplandılar.

 

gif

 

— Haydi, çocuklar... Artık eve dönme zamanı geldi. Eşyaları toplayalım arabanın bagajına yerleştirelim. Hep birlikte öteberi topladılar. Babası da, sepeti bagaja yerleştirdi. Sincap, zavallı arkadaşı Zıpzıp’ın çok uzaklara götürüleceğini anlayınca, çok üzüldü. Koşa koşa yardımcı aramaya gitti. Sincap, ağaçtaki, Baykuş’un bulunduğu yere kadar geldi. Çok bilgili Baykuş’a, gördüklerini heyecanla anlatı Zavallı Zıpzıp’ı kurtarmasını, ondan rica etti. Baykuş:

 

- Zıpzıp meraklı olmak yüzünden, kötü durumlarla karşılaşıyor. Fakat onu kurtarmalıyız. Ben Zıpzıp’ı aramaya gidiyorum. Sen annesine haber ver, beni beklesinler. Baykuş havalandı. Ormanın üzerinde uçmaya başladı. Zıpzıp’ın içinde bulunduğu kırmızı arabayı aramaya koyuldu. Çok geçmeden, kırmızı arabayı gördü. Baykuş, evin yerini iyice öğrendikten sonra, hızla ormana yollandı. Sepeti açınca, hepsi büyük bir hayret içinde kaldılar. Sepetten, mini bir tavşancık çıkmış. Tavşancığı eline alan Kaya:

 

-Ah ... Ne kadar tatlı şey... Bizimle kalabilir mi? Pek çok şaşırmış olan babası:

 

-Tabii kalabilir. Fakat ona bahçede bir kafes yapmak gerek. Kaya, büyük bir sevinç içinde, bahçede kafeslerden birini onardı. Kapısına kafes teli çaktı. Şaşkın şaşkın olanları izleyen Zıpzıp’ı, kafese yerleştirildi. Kaya:

 

kız

 

-Korkma minik tavşan. Sana kötülük yapmayacağız dedi. Zıpzıp, kafesin içinden nasıl kurtulacağını düşünmeye başladı. Baykuş, Zıpzıp‘ın anne ve babasına, gördüklerini anlattı. Gece bastırınca, birlikte yola koyuldular. Baykuş, alçaklardan uçarak, onlara yolu gösterdi. Bahçedekiler kafeste, Zıpzıp’ı buldular. Zıpzıp ağlamalı bir sesle:

 

-Beni bağışla anneciğim, dedi. Bir daha her şeyle ilgilenmeyeceğim. Kardeşlerimden ayrılmayacağım dedi. Hiç ayrılmadı bir daha.

 

Selçuk İNAN

Meraklı Tavşan masal çocuk masalları masal özetleri hikayeler Dünya klasikleri güzel hikayeler seçme masallar masal dinle resimli masallar hikaye özetleri Türk masalları Selçuk İNAN

Meraklı Tavşan Masalı Hakkında Yorum Yazın...

  

Meraklı Tavşan Masalı İçin Yorumlar

Elif.y : çok güzel şimdi bununla alakalı soru çözücem :D

Dilanur : herkese iyi akşamlar dilerim çok güzel bir masaldı herkese okumasini tavsiye ederim sevgi,erimle

Putkiran : Bizler çocuklara meraklı olun önerisini yaparız arastirma yapsınlar diye bu hikayeyi okuduğumuzda merak iyi bir şey değil mi diye sorabilirler

Kerim yemiç : Çok güzel olmuş ezberleyip anlatabildim

Zeynep : Çok güzel bir metin ödevim ede yardımcı oldu yazanın ellerine sağlık

Tutku : Tek kelimeyle harika

Merve : 3 yasindaki oglum cok rahat anladi???

emre : E iste idare eder

Minicraftpro : Çok güzel olmuş en azından ödeve sığdı minicraftprooooooooooo

Bahar : Güzelmiş bu masal

Guzel daha yeni okudum : Beyendim cok guzelmis

Nur : Çok güzel

Hasan : Evet çookgüzel olmuş eğitici özelliğinde var

nevin : hepsi çok güzel çok kısa ama özlü hikayeler

Ayşin : Çooooooook uzun ben 4 satır istiyordum

hami : bu çok uzun

Elif sena : Bence bu Öykü çok güzel her kes sevmiştiştir. Çocuklarınıza okuyun derim

emin : Mükemmel bir hikaye

irem yilmaz : Ben masal ve oykuyu cok sevdigim icin cok guze mukemmel cocuk ve bebekler için mukemmel

Hus : Anlatım tarzı çok güzel ama konuda meraklı olma suç gibi işlenmiş. Merak çocukların eğitiminde motivasyonu sağlayan en önemli etkenlerden biridir. Bunun yerine evrensel kavramlar işlenebilir.

MERVE : BİLGE KARGA Bir varmış bir yokmuş.Çok uzak ülkelerin birinde bir karga yaşarmış.Bu karga hayvanlar arasında çok sevilirmiş.Hemde çok zeki imiş.Hayvanlara günde 3-4kere ders anlatır,ders çalıştırır ve soruları olduğu zaman onları hemen çözermiş.Bir gün Bilge karga bazı kelimeleri okuyamadığını fark etmiş.Ve bu soruna bir çözüm aramış.Ne yapcağına düşünmüş.Ve göz doktoruna gitmeye karar vermiş.Ertesi gün göz doktoru olan Tombul tavşanın kapısını çalmış.Tombul tavşanabazı kelimeleri okuyamadığını söylemiş.Tombul tavşan onu muayene etmiş.Harfleri okutmuş ve gözüne uygun bir gözlük vermiş.Bilge karganın gözleri daha iyi görmeye başlamış.Artık kelimeleri daha iyi okuyabiliyormuş.

Arzu : Tavşan eti helalmidir

Nil : Çok güzel hikaye

NEFISSSEEEE : GUZEL

ecrin : Ben bunu çak sevdim

ebrar : Kısa olsaydı yani özet

kayer : bencede bu bir iyi masal dir ama cok tur merakli bir tavsan ,tavsan aldigi ders cok anlamli bir ders

arda anıl tatlı : tavşan nın meraklılığı ve aldığı ders

Yazılan 28 yorum görüntüleniyor

Yeni Eklenen Türk ve Dünya Çocuk Masalları

Meraklı Tavşan Masalı