Küçük Deniz Kızı Masalı

Küçük Deniz Kızı Masalı

Küçük Deniz Kızı Masalı

Bir zamanlar altı güzel kızı olan bir kral varmış. Ama bu kral insanların kralı değilmiş. Ülkesi dalgaların altında balıkların değerli taşlar gibi parıldadığı bir ülkeymiş. Genç prenseslerin anneleri çoktan ölmüş ve onları büyükanneleri büyütmüş. İçlerinde en güzelleri en küçük olanıymış. Saçları altın bukleler halinde omuzlarına dökülüyormuş. Kızlar büyükannelerinin anlattığı yeryüzüyle ilgili masalları çok seviyorlarmış. Bu masallarda bacak adlı iki şeyin üzerinde yürüyen garip insanlar varmış. Küçük denizkızı da bu anlatılanları görmek istiyormuş. "Onbeş yaşını beklemen gerekir," demiş büyükanneleri. "O zaman gidip görebilirsin."

 

En büyük denizkızı yaşı geldiğinde yüzeye çıkmış ve gördüğü ilginç şeyleri kardeşlerine anlatmış. Yıllar geçmiş ve sonunda küçük denizkızının da yüzeye, insanların dünyasına çıkabileceği gün gelmiş. Şimdiye kadar hep merak ettiği dünyayı artık kendi gözleriyle görebilecekmiş. Yüzeye doğru yüzerken güneş batıyormuş. Yakınlarda bir gemi demir atmış. Küçük denizkızı yüzeye çıktığında güvertedeki yakışıklı prensi görmüş. Prens kendisini birisinin gözlediğini de, prensesin ondan gözlerini ayıramadığını da bilmiyormuş tabii. Birden hava kararmış, gemi çıkan fırtınayla sallanmaya başlamış. Çok geçmeden yelkenleri parçalanmış, direği kırılmış ve gemi sulara gömülmüş. Küçük denizkızı sularda çırpınan prensi son anda görüp kurtarmış. Onu kucaklayıp kıyıya götürmüş ve sahile bırakmış. Sabah olduğunda prens hala yattığı yerde uyuyor, denizkızı da başucunda onu bekliyormuş. Az sonra birkaç kız koşarak gelmiş. Prens gözlerini açmış ve kalkıp yürümüş. Küçük denizkızı oracıkta üzüntüsüyle baş başa kalmış.

 

denizkızı

 

O günden sonra küçük denizkızı prensi görebilmek umuduyla birçok kez yüzeye çıkmış. Artık dayanamıyormuş. Su cadısına gidip akıl almaya karar vermiş. Cadı onu görünce bir kahkaha atmış: "Niçin geldiğini biliyorum denizkızı," demiş. "İnsana dönüşüp karaya çıkmak istiyorsun. Böylece prensle daha yakın olacağını düşünüyorsun. Ama bunun bir bedeli var, biliyor musun?" "Bilmiyordum," demiş küçük denizkızı, "ama insan olabilmek için neyse öderim." "Sesini istiyorum," demiş cadı, "şu şarkılar söyleyen güzel sesini. Bana sesini verirsen ben de seni iki ayaklı güzel bir genç kıza çeviririm. Ama unutma, prens seni bütün kalbiyle sevmeli ve evlenmeli. Yoksa bir deniz köpüğüne dönüşüp sonsuza dek yok olursun." " Çabuk," demiş küçük denizkızı. "Ben kararımı çoktan verdim zaten." Bunun üzerine su cadısı küçük denizkızına içmesi için büyülü bir ilaç vermiş. Küçük denizkızı prensin karşısına dikildiği an prens bu hiç konuşmayan kızdan çok hoşlanmış ve onsuz yapamayacağına karar vermiş. Küçük denizkızı da prensi her geçen gün daha çok sevmiş, ama prens ona bir türlü evlenme teklif etmiyormuş. Prensin annesi ve babası, kendine eş bulması için baskı yapıyorlarmış. Prens sonunda yakındaki bir ülkenin prensesiyle tanışmaya karar vermiş. Yanında küçük denizkızını da götürmüş. Zavallı kız çok acı çekiyormuş. Prens komşu ülkeye gidip prensesle karşılaşınca aklı başından gitmiş ve hemen evlenmek istemiş. Düğünleri muhteşem olmuş. Her yer çiçek, ipek ve mücevherle kaplıymış. Mutlu çifti görmeye gelen herkes coşku içindeymiş. Yalnızca küçük denizkızı sessizmiş. Gözyaşları sessizce süzülüyormuş yanaklarından. O gece küçük denizkızı güvertede dikilmiş karanlık sulara bakıyormuş. Gün doğarken bir deniz köpüğü olup o sulara karışacakmış. Birden suların dibinden denizkızının kardeşleri çıkmışlar. Saçları kısa kısa kesilmiş. "Saçlarımızı su cadısına verdik, karşılığında da bu bıçağı aldık. Eğer bu gece bu bıçağı prensin kalbine saplarsan büyü bozulacak." Küçük denizkızı bıçağı almış ama prense asla zarar veremeyeceğini biliyormuş. Güneş doğduğunda kendini ağlayarak denize atmış. Ama denize düşmemiş. Kendini havada uçarken bulmuş. Çevresinde altın renkli ışıklar dans ediyormuş. "

 

Biz havanın kızlarıyız " demişler. "Artık bizimle mutlu olursun." Küçük denizkızı gökyüzüne doğru yükselirken aşağıya, prensin gemisine bakmış ve gülümsemiş.

dersimiz.com

Küçük Deniz Kızı masal çocuk masalları masal özetleri hikayeler Dünya klasikleri güzel hikayeler seçme masallar masal dinle resimli masallar hikaye özetleri Türk masalları

Küçük Deniz Kızı Masalı Hakkında Yorum Yazın...

  

Küçük Deniz Kızı Masalı İçin Yorumlar

melis : ck guzeldı beklemdedıyım son geldı ?(???`)o

Ece : Hikaye cok guzel

Zehra : Çok güzel ama diğer kelimeleri de koysaydınız daha güzel olurdu.

Ela naz ünlü baş : Harikaaaa harikaaaa

Homeno : Bence çok sıkıcı ama ellerine sağlık kuzenim beyendi benim yaşıma uygun deyil

Ebral : çok güzel bir kitap ama biraz daha uzun olsaydı daha güzel olurdu.

Eylül : Bu hikayeyi çok beğendim . çok güzeldi.

melisa : çok güzel gıf*e bayıldım daha doğrusu masala bayıldım mütiş

Sila : Çok güzel bir masal

ŞEVVAL ÇALIŞ : Hikaye güzel ama yarım kalmış o yüzden bir güzelliği kalmamış

sema : aynı anda mütiş

sema : çok hoş

eda güneş : BENCE GÜZELDİ ...

M.ARDA : akıllı iş mükemmel

erdem : masallar cok güzel cok işime yaradı

Vildan : Bir fille ve o bir bakmiş ki bir arkadaş buldu ve onunla her gun bişey yapiyorlarmiş ama çok eyleniyorlarmiş.

İlida Deniz : Keske bicagi saplasaydi ne guzel olurdu.Simdi eglencesi kacti.

İlida Deniz : Bu hikaye cok guzel.Karnemde okuduğu kitap kırk diyor.Öğretmen bana kitap almaya calisiyor.Tum kitaplari okudugum icin.2.sinifim.Bayildim

Şevval : Biraz kelime eksik ama çok güzel

sudenaz koyuncu : çok güzel çok beğendim

İz : Ben 2. Sınıfa gidiyorum. Ama bu hikaye çok güzel

Merdan : Guzel

Güneş lazım : Çok güzel

SUDENAZ AVCI : BU HİKAYE ÇOK İYİ

SUDE NAZ AVCI : çok güzel olmuş ve çok beğendim

AZRA : GÜZEL

ilkay : hikaye yarım kalmış ama güzel

pınar kanbay : Beyendim ama sanki bir şey eksik gibi bir kaç kelime daha ekleseydin hoş olurdu ama yinede çook güüüüzeeel!!

sümeyye : ben bunu bi kez okudum ama böyle değil daha uzun vede galiba bıçağı saplıyodu benim hikayemde öyle yazıyodu ben beğendim ama keşke biraz daha gerçekçi olsaydı. vede çoooooook kısa bu kadar beklemezdm lütfen kızmayın :)

Zehra : Süperrrrrrrrrrrrrrrdi çok beğendim bence herkes okumalı

Yazılan 30 yorum görüntüleniyor

Yeni Eklenen Türk ve Dünya Çocuk Masalları

Küçük Deniz Kızı Masalı