Çığlık Tablosu Hakkında Bilgi

Çığlık Tablosu

cglkÇığlık tablosu, Norveçli dışavurumcu ressam Edvard Munch tarafından 1893 tarihinde yapılmıştır. Munch'un esere verdiği orijinal Almanca isim Der Schrei der Natur (Doğanın Çığlığı), Norveççe isim ise Skrik (Çığlık) dir. Orijinal resim 84 cm x 66 cm boyutlarındadır. Birçok eleştirmene göre Munch'un en önemli eseridir. Resimde ön planda acı çeker gibi görünen bir figür, arka planda ise Ekeberg tepesinden Oslofjord'un görünümü yer alır; Oslofjord göğü kan kırmızısı rengindedir. Resim modern kültür ve sanatta büyük bir etkiye sahiptir.

 

Resmin hikayesi ise ressamın günlüğünde yer almaktadır. Günlükte anlatıldığına göre ressam, iki arkadaşıyla yürümektedir, bu sırada ise güneş batmaktadır ve kan kırmızısı rengindedir. Ressam kendini yorgun hissetmiş ve trabzanlara yaslanmıştır.  İki arkadaşı ise yürümeye devam etmiştir. Ressam tam da o anda doğanın çığlığını hissettiğini günlüğünde dile getirir. Ressam bu resmi yaparken hastadır ve bu yorgunluğunun oradan geldiği düşünülür.

 

Ressamın resimdeki insan figürünün yüzünü Paris'teki Musée de l'Homme'da bulunan mumyanın yüzünden etkilenerek yapıldığı düşünülmektedir.

 

Çığlık tablosu Çığlık Edvard Munch çığlık hakkında bilgi çığlık tablosu kimin çığlık tablosu hikayesi çığlık tablosu anlamı çığlık tablosu çizimi çığlık tablosu kimin eseri çığlık tablosu hangi akım

Çığlık Tablosu ile ilgili bilgiler

 

Çığlık Tablosu ile ilgili yorum yazın...

  

Çığlık Tablosu ile ilgili yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

Aşağıda benzer bilgileri de inceleyebilirsiniz

Çığlık Tablosu ile ilgili bilgiler, hakkında kısaca yazı

Ansiklopedik Bilgiler Ana Sayfa