Eskimo Nedir? Eskimolar Kime Denir? Hakkında Bilgi

Eskimo Nedir? Eskimolar Kime Denir?

Eskimolar Kimdir?

Eskimoların Yaşamı

Eskimo Adı Nereden Geliyor?

 

Eskimolar Kimdir?

Eskimolar, Amerika'nın ve Grönland'ın kuzeyinde yaşayan avcı ve toplayıcı halktır. Eskimolar Kanada ve Labrador'un kuzeybatısında, Alaska'da, Grönland ve Hudson Körfezi kıyılarında ve Asya'da Çukosli Burnu'nun kuzeyinde yoğun olarak bulunurlar.

eskimo ailesi

Eskimoların kökenleri kesin olarak bilinmemekle beraber Kızılderililer ile akraba oldukları ileri sürülür. Yüz hatları Moğolları andıran Eskimoların en büyük özelliği, ayaklarının küçüklüğü, burunlarının darlığı, boylarının kısalığıdır.

 

Eskimoların Yaşamı

Kış mevsimlerini, odundan ya da buzdan yaptıkları evlerinde geçirirler. Bu buzdan yapılan evlere "iglo" adı verilir. Eskimolar, her mevsim ava çıkarlar. Giyeceklerini avladıkları kurt, porsuk postları ve rengeyiği derisinden sağlar, ayakkabılarını ayıbalığı derisinden yaparlar. Fokbalığının etini yer, yağıyla hem ısınır hem aydınlanırlar. Süt içmez, taze sebze, meyve yemezler; gerekli vitamini, bol çiğ et ve balık yiyerek sağlarlar. Eskimolar kışın, "komatik" denilen köpeklerin çektiği kızaklarla ava çıkarlar. Kadınların kullandığı umiak adlı ağaç ve deriden yapılmış botlarla ulaşımlarını sağlarlar. Av uzun sürerse, kardan yaptıkları kulübelerde otururlar. İlkbaharda, kışa saklamak için bol bol hayvan avlarlar. Yazları, ırmak ve deniz kenarlarında hayvan derilerinden yapılan çadırlarda geçirirler.

Eskimolar, Eskimo-Aleut dilleri topluluğuna ait dille konuşurlar. 10.000 sözcükten oluşan bu dil genizden konuşulur. Resim biçimindeki yazıları 20. yüzyılın başında değişmiştir. Son yıllarda iletişim ve ulaşım olanaklarının artması, Eskimoların dış dünyayla daha sıkı ilişkiler kurmalarına ve yaşam biçimlerinde bazı değişikliklere neden olmuştur. Önceleri doğa güçlerini yöneten ruhların varlığına inanırlar ve taparlardı. Ancak bu durum giderek değişmektedir. Geri kalmış Eskimo toplulukları "angakok" adını verdikleri Şamanların etkisi altında yaşamaktadırlar. Angakoklar, doktorluktan büyücülüğe kadar her işi yaparlar.

igloo ev

Eskimo Adı Nereden Geliyor?

Yerel halklarda Eskimo sözcüğünün "çiğ et yiyen kişi" anlamına geldiğine inanıldığı için bu kelimenin kullanılmasını hakaret kabul ederler. Ancal Eskimo sözcüğü diğer dillerde hakaret ya da küçümseme anlamı taşımaz ve antropoloji ve arkeolojide yaygın olarak kullanılır.

Eskimo sözcüğünün kökeni tam bilinmemekle birlikte, Fransızca Esquimaux sözcüğünden geldiği sanılmaktadır. Eskimo sözcüğünün Cree dilindeki "çiğ et yiyenler"den geldiği savı doğru değildir.

 

Eskimo Nedir Eskimolar Kime Denir eskimolar hakkında bilgi eskimo eskimolar kimlerdir eskimolar hangi dili konuşur eskimolar nerede yaşar eskimoların yaşamı eskimo adı nereden geliyor iglo

Eskimo Nedir? Eskimolar Kime Denir? ile ilgili bilgiler

 

Eskimo Nedir? Eskimolar Kime Denir? ile ilgili yorum yazın...

  

Eskimo Nedir? Eskimolar Kime Denir? ile ilgili yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

Aşağıda benzer bilgileri de inceleyebilirsiniz

Eskimo Nedir? Eskimolar Kime Denir? ile ilgili bilgiler, hakkında kısaca yazı

Ansiklopedik Bilgiler Ana Sayfa