Edvard Munch Kimdir? Hakkında Bilgi

Edvard Munch Kimdir?

Edvard Munch Kimdir?

Edvard Munch (12 Aralık 1863 - 23 Ocak 1944), Norveçli ressam ve baskı resim sanatçısıdır. Özellikle Çığlık isimli tablosuyla tanınmaktadır. 

Sevgi ve ölümle ilgili psikolojik ve simgesel temaları işledi. Dışavurumculuk (ekspresyonizm) akımının temelini attı. Munch'un önderliği altında yavaş yavaş gelişen dışavurumculuk, Kuzey Avrupa sanatının belli başlı bir akımı oldu.

Munch, resimlerinde korkulu rüyaları, gece yarılarında haykıran kadın figürlerini, yalnızlığı, ölümü, sonsuzluğa uzanan ıssız yolları, insanlığın acı duygularını canlandırdı.

 

Edvard Munch Hayatı

Edvard Munch 12 Aralık 1863 tarihinde Löten, Norveç’te dünyaya geldi. Ablası ve annesini veremden kaybetti. Munch bu konuyu ilk şaheserlerinden biri olan Hasta Çocuk  (The Sick Child) adlı tablosunda 1885 yılında yeniden canlandırdı.

Munch, öğrenimini Oslo'da yaptı. Ondan sonra yirmi yıl durmadan, yurt dışında dolaştı. Yazları ülkesinde geçiren Munch, kış gelince Paris'e, Güney Fransa'ya, İtalya'ya ve Almanya'ya gidiyordu. Gittiği yerlerde ilerici edebiyat ve sanat çevreleriyle ilişkiler kurdu. Bu arada büyük bir sinir bunalımı geçiren Munch, hastalığı atlatınca, 1910'da kesin olarak vatanına yerleşti. Ölümüne kadar otuz yıl, Aagaardstrand'ta, Kragerö'de, Ramme'de, Ekely'deki çiftliğinde yalnız yaşadı. 

Munch Oslo yakınlarında bulunan Ekely’de 23 Ocak 1944’te hayatını kaybetmiştir. Ressam, evi, tabloları, baskıları ve çizimlerinden oluşan mirasını Oslo şehrine bırakmıştır.

 

Edvard Munch Eserleri

cığlıktablosu

Çığlık The Scream (1893)

 

hastacocuktab

Hasta Çocuk The Sick Child (1907)

 

melankoli

Melankoli Melancholy (1891)

 

Edvard Munch Edvard Munch Kimdir Edvard Munch eserleri Edvard Munch çığlık tablosu Edvard Munch sanat anlayışı Edvard Munch hayatı ve eserleri Edvard Munch hakkında bilgi Edvard Munch hangi akım

Edvard Munch Kimdir? ile ilgili bilgiler

 

Edvard Munch Kimdir? ile ilgili yorum yazın...

  

Edvard Munch Kimdir? ile ilgili yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

Aşağıda benzer bilgileri de inceleyebilirsiniz

Edvard Munch Kimdir? ile ilgili bilgiler, hakkında kısaca yazı

Ansiklopedik Bilgiler Ana Sayfa