Eski Bir Masal

Eski Bir Masal

Eski Bir Masal

Çok eski zamanlardan birinde kötü bir âdet varmış. Yaşlılar artık iyice ihtiyarlayıp iş yapamaz duruma geldiklerinde ormana götürülür, orada yırtıcı hayvanlara bırakılırmış.Böylece zaten az olan yiyeceklerin, çalışan gençlere yetmesi sağlanmaya çalışılırmış.İhtiyarları belli bir yaştan sonra evde tutmak yasak olduğundan kimse yaşlı anne babasını evde gizleyemez, komşusu görüp ihbar edecek diye korkarmış.

 

İşte bir gün yaşlılardan birini oğlu ormana götürüp bırakmak istemiş. Kış mevsimiymiş. İhtiyar, oğul ve küçük torun beraberce ormana gitmişler. İhtiyarı bırakmış dönüyorlarmış ki, küçük torun oyuncak kızağını dedesinin yanında unuttuğunu fark etmiş. Babasına dönüp almalarını söylemiş. Babası umursamayınca da : "Kızağımı almalıyım, yoksa sen yaşlandığında seni neyle ormana götürüp bırakacağım" demiş. Oğul o an anlamış ki, ihtiyar babasının kaderi, yaşlandığında kendi kaderi de olacak. Dönüp babasının ellerini çözmüş. Alıp eve geri getirmiş. Samanlıkta saklayıp her gün ona gizlice yemek vermeye başlamış.

 

Bir süre sonra köyde hayvanlar arasında bir hastalık yayılmış. Hayvanlar birbiri arkasından ölüyormuş. İhtiyar oğluna şöyle demiş: "Hastaları iyilerden ayır. Onlara şu, şu otlardan ilaç hazırla. Sağlıklılara da şöyle şöyle yap.'' Oğlan ihtiyar babasının dediklerini yapmış. Gerçekten de onun hayvanları arasında ölüm azalmış. Çoğu kurtulmuş.

 

Bayram geldiğinde her sene olduğu gibi, o sene de köy halkı kurbanlar kesmeye başlamış. İhtiyar oğluna şu öğüdü vermiş: "Köyde hayvan çok azaldı. Senin de fazla hayvanın yok. Bu sene kurban kesme." Gerçekten de bir iki ay içinde bütün köy tarlalarda çalıştırılacak hayvan sıkıntısı çekmeye başlamış. Ama ihtiyarın öğüdünü dinleyen gencin hayvanı varmış.

 

İlkbahara doğru köyde artık ekmek yapacak tahıl bile kalmamış.Ama asıl sorun, tohumluk olarak kullanabilecek kadar bile tahıl olmamasıymış. Tarlaya ne serpeceklerini, gelecek senenin mahsulünü nasıl hazırlayacaklarını bilemiyorlarmış. İhtiyar bu konuda da oğluna öğüt vermiş:

 

"Yavrum, ahırın çatısı samanla doldurulmuştur. Onları çıkar, yeniden döv. Oradan tohumluk buğday çıkarabilirsin." Oğlan, ihtiyar babasının dediği gibi yapmış. Köyde tohumluğu olan tek aile onlar olmuş. Bütün köy halkı bu gencin büyücü olduğunu düşünmeye başlamış. Öyle ya, herkesin işi kötü giderken, bu evde garip bir şekilde kötülüklere bir çare bulunuyormuş. Evi gözlemeye başlamışlar.

 

Sonunda da gerçek anlaşılmış, ihtiyar babanın hala yaşadığı ortaya çıkmış. Köylüler genci krala şikayet etmiş. Kral önce yasalarını hiçe sayan gence kızmış. Ama olup bitenleri dinledikten sonra iyi ve yerinde bir öğüdün çok şeyi değiştirebileceğini kabul edip, ihtiyarlarla ilgili yeni bir kanun çıkarmış.

 

"Bundan böyle çocuklar, anne ve babalarına yaşlılıklarında bakacaklar. Onların gönlünü hoş tutacaklar. Çünkü onların hayat deneyimlerinden her zaman için öğrenebilecekleri şeyler var."

Arife Engin

Eski Bir Masal masal oku en güzel masallar eğitici masallar masal sitesi masallar Arife Engin

Eski Bir Masal Hakkında Yorum Yazın...

  

Eski Bir Masal İçin Yorumlar

TÜRKİYE : ÇOK GÜZEL BİR MASAL

Nurettin : Harika olmuş

Nurettin : Nurettin Çok güzel olmuş büyüklerin kıymetini her kes örenir

Dicle : Büyüklere olan saygımla yazdım

Esmanur'un Babası : Mukemmell.. kizim bizi hic yaniiz birakmayacagini soyledi:)

Kübra : Bası Üzücü olsada sonu güzel bitsede ben çok beğendim

Berjin : Çok güzel olmuş. Yazanın ellerine sağlık

Hatun : Muhteşem

Ömercan : Muhteşem

Harun : Muhteşem

Esra Aktaş : Süper olmuş

zeynep turan : hikaye güzel gelin kaynana entrikalı şeyler yani

Ibrahim tatlıses : Hem güzel hemde ibretlik bir hikaye

Aziz : Çok güzel olmuş

Ekrem : Hiç güzel değil bence

bir dos : bencede güzel yazılmış

? : gayet güzel :)

Yasemin : Hepsi cok guzel bence?

elmas : Bencede çok güzel

Aleyna : Ağladım resmen çok güzel ?

Ben : Güzel masal ama Küçük çocuklara yırtıcı hayvanlara yem edilmesi çocuklar için iyi olmamış bence :( DİSSLİKE

ömercan : Çok güzel bir masal çok anlamlı

hatun : çok üzücü

Duru : Yırtıcı hayvanlara yem edilmesi çocuklar için pek iyi olmamis ben orayı gectim

Esila : Süper olmuş yazarın ellerinden öperim

Ahmet : Çok teşekkür ediyorum

Zeynep Naz : Cok guzel ve anlamlı bir masaldı.Herkesin okumasını tavsiye ederim.

zeynep : eski bir masal çoooooook güzel herkeze tavsiye ediyorum

Sude : Duygusal ve süper olmuş

yılmaz : Çokgüzelbirmasal

Yazılan 30 yorum görüntüleniyor

Yeni Eklenen Türk ve Dünya Çocuk Masalları

Eski Bir Masal